Argan Yağının Faydaları

ARGAN YAĞININ FAYDALARI

 argan-yagı

Faslı kadınların yüzyıllardır kullandığı mucizevi argan yağının en etkileyici özelliği yaşlanma etkilerini geciktiren, Anti-age etki sağlamasıdır. Argan yağı, üretildiği ağacın dünya üzerinde tek bir yerde yetiştiğinden dolayı oldukça kıymetli bir yağdır. Argan yağının üretimi oldukça zahmetli bir işlemdir. 1lt argan yağını çıkarabilmek için, argan ağacından toplanan 30kg meyveden alınan 4,5kg çekirdek kullanılmaktadır. Argan yağı, içerisinde E vitamini içerir. Bu vitamin, cildin kurumasını engeller, cildi nemlendirir ve de cilt hücrelerini yenileme fonksiyonunda bulunur.

Fas’ın sıvı altını olarak adlandırılan argan yağını saç, vücut ve cilt bakımınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

zorah-argan-yağı

Saçları besler

Argan yağının en çok bilinen kullanımı saçlar içindir. Matlaşan ve kırılan saçlar için birkaç damla argan yağı ile saç diplerinize ve uçlarına masaj yapabilirsiniz. Aynı zamanda saçların elektriklenmesini de önleyecektir.

Saç İçin Nasıl Kullanılmalı?

Saçınıza kafa deriniz ıslanacağı kadar Argan Yağı uygulayın. Kafa derinize yavaş hareketlerle masaj yapın. Saçınızı ılık bir havluyla örtün ve 30 dakika boyunca böyle bekleyin. Daha sonra saçınızı yıkayın.

Kuruyan cildi canlandırır

Cildinizin sağlıkla ışıldamasını ve canlı görünmesini istiyorsanız argan yağı kullanabilirsiniz. Özellikle kış aylarında kuruyan cildinizi argan yağıyla yenileyebilirsiniz. Cildinizin temizlenmiş olmasına özen gösterin, daha sonra parmağınızın ucuna birkaç damla Argan Yağı damlatın ve parmaklarınızı birbirine sürterek yağın biraz ısınmasını sağlayın. Parmaklarınızla tüm yüz bölgenize nazikçe masaj yaparak Argan Yağını yüzünüze uygulayın. Masaj yaparak cildinizin yağı emmesini sağlarsınız. Dudaklarınız kuruduğunda da argan yağı uygulayabilirsiniz.

Çatlayan topuklarınızı yumuşatmak için de argan yağı kullanmanız faydalı olacaktır. Gece yatmadan önce topuklarınıza argan yağı uygulayın, pamuklu bir çorap giyin ve yatın. Düzenli olarak uyguladığınızda yumuşacık ayaklara sahip olacaksınız.

Gözaltı torbalarına iyi gelir

Göz çevresindeki siyah halkalar ve şişkinliklerden sıkıldıysanız argan yağı kullanarak bu sorunla vedalaşabilirsiniz. Oldukça hassas olan gözaltındaki deriye yumuşak parmak hareketleri ile argan yağı içeren ürünleri nazikçe uygulayarak canlanmış ve aydınlanmış gözaltına sahip olabilirsiniz.

Kuruyan Elleri Yumuşatır

Çatlayan, kuruyan, kızaran ve kaşınan ellerinizi argan yağı uygulayarak yumuşatabilirsiniz. Düzenli kullanıldığında argan yağı ellerinizi pamuk gibi yumuşacık yapacaktır.

Argan Yağının Cilt İçin Faydaları:

 

  • Kırışıklıkları azaltarak cildinizin sıklaşmasını sağlar.
  • Sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Cildinizin yumuşamasına yardımcı olur.
  • Güneş(UHV zararlı ışınları), sigara, stres, çevre kirliliğinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildinizi canlandırır.
  • Ciltteki tahriş ve iltihaplanmayı azaltabilir.
  • Göz altı kırışıklıklarında etkilidir.
  • Hamilelik çatlaklarının önenmesinde faydalıdır.
  • Hem kuru hem de yağlı ciltler için kullanıma uygundur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir