Cilde Yararlı Besinler

Cilde Yararlı Besinler

Tükettiğiniz gıdalar cildinizi yakından ilgilendirir ve görünümünü büyük ölçüde etkiler. Besin değeri yüksek gıdalarla beslenme, vücut için gereken vitamin ve minerallerin düzenli olarak alınması genel sağlığınız kadar cildinizin sağlığı içinde önemlidir. Vitamin ve mineraller cildinizin esnek olması ve kırışıklık oluşumunu geciktirmek için gereken elastik liflerin üretimi için kullanılır.

Cildiniz beslenmenizin aynası gibidir. Akılcı ve doğru beslenerek cildinizi yaşlanırken bile sağlıklı tutabilir, genç ve dingin görünümünüzü sonsuza kadar koruyabilirsiniz.

cilde-yararlı-besin

ELMA: İçeriğindeki C vitamini ile cildi zararlı dış etkenlerden korur. A Vitamini ile ciltteki nem kaybının azalmasına ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

DOMATES: Güneşin zararlı ışınlarının cilde verdiği zararlara karşı cildi korumaktadır. Bunun yanı sıra, domatesin içerisindeki likopen ile ciltteki yaşlanmayı geciktirmektedir.

ÇİLEK: Cildi nemlendirir, cilde tazelik ve güzellik verir.10 çilek ortalama olarak 80 mg C vitamini içeriyor. Bu da yaklaşık olarak günlük almanız gereken C vitamininin %25’i.

SARIMSAK: Mükemmel cilt için gerekli olan kükürt ve serbest radikallerle savaşan fitronutrient’ler içerir.

BROKOLİ: Oldukça fazla antioksidan A ve C vitamini içermektedir. Aynı zamanda cilt kanseriyle savaşan maddelere de sahiptir.

HAVUÇ: İçerdiği A vitamini ve diğer oksidanlar yoluyla cildin daha temiz ve canlı görünmesini sağlar.

KİRAZ: Boyun bölgesindeki kırışıklıklara iyi gelmektedir.

CEVİZ: İçerisinde bakır ve Omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Cilt elastikiyetinin arttırılmasında ve kolajen oluşumunun desteklenmesinde rol oynamaktadır.

YULAF: Cildi nemlendirici ve kırışıklık azaltıcı etkisi vardır. Toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan yulafın ağır ağır pişerek hazırlanması gerekir. Yulafın içerdiği lifler, vücut tarafından toksinleri filtre etmekte kullanılır. Ayrıca B vitaminleri açısından da son derece zengindir.

ZENCEFİL: Parlaklığını kaybetmiş ciltlerin parlaklığını kazanmasına yardımcı olur.

KIRMIZI BİBER: Cilde parlaklık verir.

YABAN MERSİNİ : Güçlü bir antioksidandır. Ahududu ve yaban mersini C vitamini bakımından oldukça zengindir ve cildin elastikiyetini sağlayan kolajenin üretilmesine yardımcı olur. Bu meyveler içinde bulunan “antosiyanin” ve “ellagitannin” gibi flavonoidler antioksidan etkisiyle cildin yapısını geliştirir ve iltihaplanmaları önler.

PORTAKAL: C vitamini deposu olarak cilt için son derece faydalıdır.Özellikle sigara içenler kırışıklıkları geciktirmek için düzenli olarak C vitamini almalıdır.

AHUDUDU: İçerisinde oldukça fazla C vitamini bulunmaktadır. Çiçekleri kaynatıldığında güzel bir vücut ve el losyonu elde edilmektedir. Meyvesi ise cilde canlılık vermektedir.

FINDIK: İçeriğindeki E vitamini sayesinde cilde parlaklık verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir