Dermokozmetik, mineral makyaj, organik makyaj Ne anlama gelir?

Dermokozmetik, mineral makyaj, organik makyaj Ne anlama gelir?

dermo

Kadınlar güzellik konusunda her zaman titiz davranırlar. Kozmetik sektörü hizmet ettiği anlayışa uygun olarak sadece dış görünüşünüzü güzelleştirmek yerine cildinizin her zaman güzel kalmasına, gençliğinizi korumanıza da destek sağlayacak nitelikte ürünler sunmalıydı.  Bu amaç doğrultusunda farklı kulvarlar ortaya çıktı. Son zamanlarda sıkça duyduğunuz bu terimler aslında ne anlama geliyor, aralarındaki ayrım nedir sizler için basit bir dille anlatmaya çalışalım.

dermokozmetik

Dermokozmetik Nedir?

“Dermokozmetikler, diğer adıyla ‘kozmesötikle'” olarak adlandırılan bu yeni maddeler, kozmetiklerle ilaçlar arasında geniş bir yelpazede yer alıyor. Koku, renk verici madde, zararları ya da muhtemel zararları kanıtlanmış kimyasal ya da doğal ürünleri birçoğu içermez (Parabenler, petrol türevleri gibi). dermokozmetik ürünler kozmetik laboratuarlarında dermatologlar, kimyagerler ve eczacılar tarafından deneylerle geliştirilmiş, cildinize bakım yapmak için tasarlanmış ürünlerdir. Dermokozmetik markalara örnek olarak bioderma, Avene, La roche Posay, babe, Caudalie, Nuxe, topicrem, DDF, Dr. Murad, Cosmed ve Dermalogica sayabiliriz.

mineral-makyaj

Mineral Makyaj?

Mineral Makyajın içeriğini doğada var olan mineral ve inorganik pigmentler oluşturmaktadır. Bazı mineral pigmentler mat, bazıları pırıltılı bazıları ise oldukça ışıltılıdır. Mika, titanyum dioksit, çinko, demir oksitleri gibi pigmentlerin sonsuz kombinasyonu fondöten, göz farı ve ışıltılı pudralara kadar her çeşit makyaj ürününü meydana getirmektedir. Mineral makyajın geleneksel makyajdan en büyük farkı ise içerisinde ne olmadığıdır. Mineral makyaj ürünleri genellikle geleneksel makyaj ürünlerinde bulunan yumuşatıcı yağ ve mumlar, parfüm, talk, koruyucu bileşenleri, paraben gibi kimyasalları içermemektedir. Mineral makyaj ürünleri kullananlar; hafif yapılı olmaları, ciltte doğal durmaları, gözenekleri tıkamaması ve uzun süreli ışıltı sağlamaları sebebiyle tercih ettiklerini söylüyorlar. En çok tercih edilen mineral makyaj markaları; Jane Iredale, young Blood, Physicians Formula, Mineral Fusion.

organik

Organik makyaj ürünleri

Organik makyaj ürünlerinin vücudumuza herhangi bir zararı bulunmaz, sentetik malzemelerin sebep olduğu erken yaşlanma, cilt problemleri, kanser ile diğer bağlantılı rahatsızlıklara da rastlama şansınız oldukça düşük bir hale geliyor. Zaman içerisinde kimyasal kozmetik ürünlerin sahip olduğu bu zararlı maddeler vücutta biriktiği için bunlardan uzak durmak daha uygun olacaktır. Organik ürünlerde kullanılan bitkiler yetiştirilirken bile büyük bir titizlik uygulanır, tarlaya traktör ve tarım aracıyla girilmez, dolayısıyla  işçilik maliyeti yüksektir. Adını en sık duyduğunuz organik Ürünler ise ; The Organic Pharmacy, Nvey eco, Couleur Caramel, Natures, Aubrey Organics ve Zorah.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir