Güneş Kremi Nasıl kullanılır?

Güneş kremini nasıl kullanmalıyız?

Cİldinizi güneşin olumsuz etkilerinden korumalısınız.
Cİldinizi güneşin olumsuz etkilerinden korumalısınız.

Neden güneş kremi kullanıyoruz?

Günümüz modern yaşam tarzı insanın güneşle daha düzensiz şekilde temas etmesine sebep oluyor. Bu yüzden cildimiz kendi doğal güneşten korunma mekanizmasını oluşturamıyor. Bu nedenle güneşle uzun süre temas etmemiz durumunda , erken yaşlanma belirtileri, foto-aging, sivilcelenmeler ve hiperpigmentasyon dediğimiz, leke problemleri ile karşılaşıyoruz.  Bu olumsuzluklardan korunmak için güneş kremi kullanmak zorunda kalıyoruz.

Güneş kremleri nasıl etki ediyor?

Güneş kremleri etki mekanizması açısından 2 gruba ayrılıyor. Birincisi kimyasal filtreler içeren güneş kremleri. Diğer ise Mineral filtreler içeren mineral güneş kremleri.  Bazı güneş kremleri ise bu iki yöntemi bir arada kullanan formüllere sahip.  Kimyasal filtreler derinin al tabakasına kadar emilerek güneş ışınlarının etkisini o bölgeden etki ederek azaltıyor. Bu yüzden bu tip kremlerin güneşe çıkmadan önce emilmesini sağlayacak kadar bir süre, yani en az 20 dakika kadar önce sürülmesi zorunlu.

Fiziksel bariyer oluşturan mineral güneş kremleri ise cildin üzerinde güneş ışınlarının geçişini önleyen bir örtü oluşturarak etki ediyor.  Bu sayede hemen etki göstermeye başlıyorlar. Dolayısı ile güneş kremlerinin kullanımı da hangi özellikte filtre içerdiklerine göre değişiyor. Mineral güneş kremleri, günlük bakımdan sonra üste uygulanırken, diğer güneş kremlerinin temiz cilde uygulanması daha etkili oluyor. Mineral güneş kremleri dermokozmetik güneş kremi markalarında bulunuyor. 

Hem kimyasal hem fiziksel mineral filtre içeren bir güneş kremi kullanılması  durumda güneş kreminizi güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce sürmenizde yarar var.  Sonrasında gün içerisinde ihtiyaca göre bir kaç kez yenilemek gerekli. Terleme ya da su ile temas güneş kreminin etkisini azaltan sebepler.

Kaç Faktör güneş kremi kullanmalıyım?

Çoğunlukla SPF 30 güneş kremi yeterli koruma sağlar. Ancak eğer gerçekten hassas ve beyaz tenli iseniz ve daha güçlü korumaya ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız SPF 50 faktör güneş kremlerini kullanabilirsiniz. 100 faktör güneş kremleri dahi bulmak mümkün. Bu tip ürünler hastalık derecesinde sorun yaşayan ileri derece risk grubundaki kimseler için gereklidir.  Deniz kenarında güneşlenmek için yüzünüze spf 50 krem, vücudunuza ise başlangış için 50 faktör, mevsimin üçüncü güneşlenmesi sonrasında ise 30 faktör bir güneş losyonu yeterli olacaktır.

güneş-kremleri

Cilt temizliğini ihmal etmeyin

Düzenli güneş kremi ya da diğer bakım ürünleri kullanıyorsanız, bu ürünleri cilt üzerindeki kalıntılarını arındırmak için dermokozmetik cilt temizleyici ürünleri kullanmanızı öneriyoruz.  Cildinizi ihtiyaca göre sabah ve/ve ya akşam temizleyin. Sonra uygun bakım ürünleri ile nemlendirin. Unutmayın nemsiz cilt kırılgan bir cilt demek.  Uzun bir güneşlenme sonrası after sun denilen güneş sonrası ürünleri ile cildi yatıştırmakta yarar var.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir